lista02

Jak zvyšovat imunitu

Co je to zdravá vyvážená strava?

V předchozím příspěvku (přidat link na část s imunitou v článku) jsme uvedli několik zásad pro dostatečnou imunitu. V tomto příspěvku se budeme věnovat tématu zdravé vyvážené stravy. Ale co to je vlastně zdravá vyvážená strava? Jaké má být její složení?

Potravní pyramida, která uvádí správné složení stravy, je v běžném životě obtížně použitelná. Proto jsme pro Vás připravili zjednodušenou pomůcku – „jídelní lištu“, která Vám pomůže se zorientovat v denním příjmu zdravé vyvážené stravy. Pomůcka je původně navržena pro děti předškolního věku a je využívána v projektu Cepík www.cepik.cz .Nicméně z našich zkušeností funguje velice dobře i pro dospělé. Navíc rodiče by měli jít svým dětem příkladem, tak zkuste zapojit celou rodinu J.

Jak to tedy funguje?

Do jídelní lišty si za den zaznamenáváte, kolik porcí a čeho jste za den snědli. 1 políčko = 1 porce

Za 1 den byste měly naplnit všechny políčka, nic by nemělo chybě ani nic přebývat.

Políčka/porce jsou podbarvena pro jednotlivé potravní skupiny:

  • Ovoce – 2 porce
  • Zelenina – 3 porce
  • Mléko a mléčné výrobky – 2 porce
  • Přílohy, pečivo a obiloviny – 5 porcí
  • Vejce, maso, ryby a luštěniny – 2 porce
  • Pochutiny – maximálně 1 porce

Co je jedna porce?

Porce se vždy vztahuje k danému strávníkovi. Obecně je to pěst (ovoce, zelenina, přílohy) nebo otevřená dlaň (chléb, maso, sýr šunka). Je jasné, že pěstička dítěte bude jiná než pěst dospělého.

Jak to v praxi používat?

Pomůcku můžete použít, tak jak jí vidíte. Např. si pomůcku vytiskněte nebo nakreslíte a pak už jenom zapisujete nebo kreslíte potraviny. My však doporučujeme použít jí tak, jak je navržena, tj. jako magnetickou lištu na lednici, kde součástí pomůcky jsou i magnetky nejběžnějších potravin např. mrkev, maso , vejce, salát, rajče, jablko, chléb a další (celkem cca 50 potravin).

Tuto pomůcku si můžete zakoupit v našem e-shopu za cenu 190 Kč + poštovné 45 Kč.

https://www.cepik.cz/cepikova-jidelni-lista/

Tato pomůcka vznikla ve spolupráci s Masarykovou univerzitou Brno, Lékařskou fakultou v rámci projektu TAČR č. TL01000320.

Sdílejte příspěvek: