Podle profesora MUDr. Štěpána Svačiny, DrSc., MBA, emeritního přednosty III. interní kliniky 1 . lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze normální člověk vitaminové doplňky nepotřebuje, výjimkou je vitamin D. Češi za rok utratí za umělé vitaminy a doplňky stravy kolem 10 miliard korun.
Pan profesor si myslí, že za velkou popularitu doplňků stravy a umělých vitaminů může důvěra lidí v lékárny a mimo jiné i jejich monopolní postavení v reklamách. Přitom reklama na léky je v Evropě zakázaná.
Rozšířené přesvědčení o tom, že nás vitamin C ochrání před virózami a nachlazením, je mýtus. Neexistují ani žádné studie o tom, že by vitamin působil preventivně. Podle pana Svačiny se jedná o typický „placebo efekt“.
Je známým a ověřeným faktem, že zdravý Čech netrpí, s výjimkou vitaminu D, žádných vitaminovým deficitem. Tím mohou trpět osoby s onemocněním trávicího traktu nebo s poruchou vstřebávání.
Řada doplňků stravy, například s vitaminem E, se ve svých reklamách odkazují na to, že tělo chrání před tzv. oxidačním stresem. Pravděpodobně nic z toho, co přijímáme s potravou, oxidativní stres nevyvolá ale ani netlumí.
Kořeny vitaminových doplňků stravy jsou už v 19. století, kdy ovoce a zelenina byly jen sezónní záležitostí, proto jejich výroba byla celkem logická. Podle pana profesora mají ale všechny tyto preparáty i určitý psychologický aspekt. Pokud se stav pacienta po užívání nějakého vitaminu nebo doplňku stravy zlepší, určitě ho nedoporučuje ze stravy vyloučit. Důležité je aby pacient nevyhazoval peníze zbytečně.
Zdroj: časopis Téma autor článku: Silvie Králová