O tom, jak jsou pro naše tělo omega-3 mastné kyseliny prospěšné se dozvídáme ze všech stran. Ale co jsou omega-3 a k čemu slouží?
Omega-3 mastné kyseliny jsou esenciální (musíme je přijímat potravou, tělo si je neumí vytvořit samo) polynenasycené (mají ve své molekule dvě a více dvojných vazeb mezi uhlíky) mastné kyseliny a řadí se mezi tuky. Mezi jejich zástupce patří kyselina linolenová, která se vyskytuje v ořeších, lněném semínku a řepkovém oleji. Dalšími známými omega-3 mastnými kyselinami jsou kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA), které se nacházejí v mořských rybách a jsou důležité pro správnou funkci mozku. Omega-3 mastné kyseliny mají prokazatelný protizánětlivý účinek, snižují celkovou hladinu triacylglycerolů a cholesterolu v krvi a tím i riziko kardiovaskulárních onemocnění. (Lukáš Roubík a kol., Moderní výživa).
Tři studie zveřejněné minulý rok v létě se zaměřily na příjem omega-3 mastných kyselin a zdraví mozku. Každá ze studií se zabývala jinou oblastí – vliv na stárnutí mozku, Alzheimerovu chorobu a depresi. I když nám výsledky stále nedaly definitivní odpovědi, pomohly nám tyto studie k lepšímu pochopení toho, jak omega-3 mastné kyseliny prospívají mozku.
Zdroj a více informací na: http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/jsou-omega-3-mastne-kyseliny-vyzivou-pro-mozek-tri-nove?highlightWords=olej