© 2020 Centrum podpory zdraví
Po narození jsou děti, pokud je to možné, kojeny mateřským mlékem. V případě, kdy matka nemůže kojit, je dítě krmeno speciálně upravenými mléky (umělé mléko).
Výživu novorozence a batolete vždy konzultujte se svým pediatrem.
Následující informace jsou pouze omezeným informačním zdrojem.
Mateřské mléko je složením přizpůsobeno potřebám dítěte. Dokonce pokud dítě pije málo, tvoří se i mléka méně s vyšším obsahem tuku a naopak.
Bezprostředně po porodu je mléko bohaté na laktózu (mléčný cukr) a vodu. Následně se složení mléka postupně mění a vzniká tzv. zralé mateřské mléko. Toto mléko je bohaté na tuky.
Složení mateřského mléka je ovlivněno stravou matky. Proto je důležité dbát na pestrou plnohodnotnou stravu. Doplňky stravy pestrou stravu nikdy nenahradí.
Optimální je plně kojit dítě alespoň do konce 6. měsíce. Kojení by mělo zcela pokrýt veškeré nároky dítěte na výživu (jídlo, pití).
V případech, kdy není možné dítě kojit mateřským mlékem, musí být podávána umělá výživa – umělé mléko.
Základem je upravené kravské mléko doplněné o vitaminy, minerály, antioxidanty a stopové prvky. Úprava kravského mléka se týká bílkovin, sacharidů a tuků. Do 6. měsíce věku je podáváno počáteční umělé mléko, od 6. měsíce pokračovací mléko.
© 2020 Centrum podpory zdraví